Prodej nemovitosti je proces, který s sebou přináší řadu úkonů. Je dobré je mít všechny podchycené smlouvami, s nimiž se prohlubuje důvěra mezi všemi zúčastněnými stranami. Které Vás při prodeji neminou, nebo se je vyplatí podepsat?
Uzavírání smluv patří k dennímu životu. Každý den nějakou uzavřete. Někdy zcela automaticky. Například když si ráno u stánku koupíte noviny, převezmete je jako zboží a zaplatíte za ně, uzavřeli jste smlouvu ústní formou.
U důležitějších obchodů však platí pořekadlo: Co je psáno, to je dáno. Stejně jako při prodeji nemovitosti. Zákon dokonce stanovuje povinnou písemnou smlouvu u některých smluvních typů, například kupní či darovací smlouva.
Raději ale volte vždy písemné uzavírání smluv. V případě sporu se pak dají závazky lépe prokazovat a vymáhat.
Pojďme si teď ukázat podstatné dokumenty, které provázejí realitní obchod.
Pokud se rozhodnete spolupracovat s jedním realitním makléřem, což je nejlepší možnou volbou, podepíšete zprostředkovatelskou smlouvu.
Svěříte nemovitost a pověříte makléře tím, aby Vám našel kupujícího a zprostředkoval uzavření kupní smlouvy za stanovenou kupní cenu. Obsahuje všechny další povinnosti, které realitní makléř zařizuje a zajišťuje. Zkráceně napsáno: Makléř prodá za ideální cenu a Vy mu to oplatíte provizí.
Není třeba se obávat podpisu zprostředkovatelské smlouvy – v zájmu každého kvalitního makléře či realitní kanceláře je úspěšný prodej. Prodávající má plnou kontrolu nad makléřem, a tím pádem nad celým procesem prodeje.
Méně častým dokumentem je protokol o prohlídce. Je důležitý v situaci, kdy prohlídka probíhá bez účasti majitele. Pokud tedy osobně nemůžete a chcete mít jistotu, že vše proběhne bez problému, protokolem o prohlídce si “kryjete záda”, když by se ve Vaší nepřítomnosti něco rozbilo či zničilo.
Z pohledu kupujícího to tak není žádný problém.
Když prodáváte nemovitost s jedním realitním makléřem, na řadu přichází také rezervační smlouva. Stvrzuje zájem kupujícího koupit, prodávajícího prodat a to všechno za přímého přičinění makléře.
Kupující má tak jistotu, že nemovitost nebude prodána nikomu jinému. Smlouva tedy specifikuje dobu, během které nemůže prodávající (potažmo makléř) předmětnou nemovitost nabízet jinému zájemci.
Dále určuje výši rezervačního poplatku, který může být započítán do kupní ceny, a délku rezervace. Rezervační poplatek může být dále využit jako smluvní pokuta, pokud prodávající nebo kupující nedodrží podmínky rezervační smlouvy.
Na nejzásadnější smlouvy, se kterými se setkáte při prodeji nemovitosti a je dobré je znát, jsme si posvítili důkladně. To ale není všechno, protože při prodeji podepíšete mnohem víc “papírů”, například některou z těchto smluv:
V praxi se také někdy setkáváme se zvláštním typem smlouvy: Smlouva o smlouvě budoucí. Na řadu přichází v situacích, kdy z věcných či časových důvodů nelze uzavřít smlouvu cílovou.
Jde například o situaci, kdy kupující hradí nemovitost z úvěru, ale úvěr ještě nemá od banky schválený. Smlouva je pak většinou přijímána jako jeden z důkazů účelovosti použití úvěru.
Při prodeji také dále velmi často pracujeme se smlouvami zástavními a to převážně z důvodu, že kupující financuje koupi nemovitosti prostřednictvím hypotečního úvěru. Tyto smlouvy vypracovávají banky.
List vlastnictví je dokument, který také při prodeji nemovitosti často hraje velkou roli. Je to seznam nemovitostí vlastnictví konkrétní osoby. S listem vlastnictví jsou svázané další dokumenty, které jsou na něm zaznamenány: Zástavní smlouvy, věcná břemena, nabývací tituly a další.
Realitní makléř se většinou zavazuje, že mimo jiné práce připraví i smluvní dokumentaci ohledně prodeje. Je ovšem třeba zdůraznit, že sám makléř ani realitní kancelář dle zákona č. 258/2017 Sb. nesmí tyto smlouvy opakovaně a za úplatu poskytovat, nejsou osobou oprávněnou k jejich poskytování.
Tyto smlouvy může poskytnout jen advokát, proto si tuto skutečnost vždy ověřte. Dnes již bývá standardem, že realitní makléř má spolupracující advokáty, kteří smluvní dokumentaci připravují a většinou k podpisu těchto smluv dochází přímo v advokátní kanceláři.
Nevíte, na koho se při tvorbě smluvní dokumentace spojené s prodejem nemovitosti obrátit?